AZ UTASÍTÁS CÉLJA
A HULLADÉKGAZDÁLKODÁSI UTASÍTÁS, MINT A BETEGELLÁTÁSI TECHNOLÓGIA RÉSZE.
NYILVÁNOSSÁG, ELLENŐRZÉS.
A 12/2017. (VI. 12.) EMMI rendelet 6. § (3-4) bekezdés alapján: „ A hulladékgazdálkodási utasítás a betegellátási technológia részét képezi.
Az egészségügyi szolgáltató telephelyén végzett egyes hulladékgazdálkodási tevékenységeknek a betegeket, illetve a látogatókat érintő szabályait az egészségügyi szolgáltatónál jól látható helyen ki kell függeszteni.”
A Rendelet 9.§ szerint az egészségügyi szolgáltatónál képződő egészségügyi hulladékról a hulladéktermelő nyilvántartást vezet.. Az egészségügyi szolgáltató a nyilvántartás adatait minden év február 1-jéig megküldi a járási hivatalnak. A nyilvántartás adatait a járási hivatal minden év március 1-jéig megküldi a megyei kormányhivatalnak. Az adatokat a megyei kormányhivatal összesíti, majd az összesített nyilvántartást minden év április 1-jéig megküldi az országos tisztifőorvosnak és tájékoztatásul az országos környezetvédelmi hatóság részére. Az adatokhoz a jogi személyek, jogi személynek minősülő szervezetek az adatigénylés szabályai szerint férhetnek hozzá.
AZ UTASÍTÁS CÉLJA
(Kapcsolat a veszélyes hulladékok gyűjtési szabályzattal)
Az utasítás célja meghatározni mindazokat a követelményeket, feladatokat, melyek nincsenek szabályozva a Debreceni Egyetem jelenleg hatályos „Veszélyes hulladékok gyűjtési szabályzatban (a továbbiakban: Veszélyes hulladék szabályzat).
Speciális veszélyes hulladék gyűjtőhelyek
A 12/2017. (VI.12.) EMMI rendelet 2. § 6. bekezdése, és 5. § 3. bekezdés b-c) pontja alapján a speciális veszélyes hulladék gyűjtő helyeket az alábbi táblázatban meghatározott helyeken jelölöm ki!
Cím |
Épület |
Helyszín |
Debrecen, Bartók Béla u. 2-26. |
Hotel Épület |
Betegfelvételi pult |
Debrecen, Bethlen u. 11-17. |
„A”- épület |
Főbejárat |
Debrecen, Móricz Zsigmond Krt. 22. |
Neurológiai Klinika |
Főbejárat |
Debrecen, Nagyerdei Krt. 98. |
Sürgősségi Klinika |
Betegváró |
Speciális veszélyes hulladékgyűjtő zárt állapotban
Speciális veszélyes hulladék gyűjtő nyitott állapotban, 2 db 30 l –es szabványos badella behelyezve
Speciális veszélyes hulladékgyűjtő edényzet szerkezeti kialakítása, rögzítése
A speciális veszélyes hulladékgyűjtő edény fémszerkezetű, mosható műanyag borítású, fertőtleníthető. A fedele nyitható, falhoz rögzített. A lakosságnál képződött, fel nem használt gyógyszer és injekciós tű két bedobó nyíláson dobható be. A hulladék a 2 db egyenként 30 l –es műanyag badellába hullik. A badellák fel vannak szerelve „fertőző hulladék kizárólag égetésre” feliratú szalaggal, „UN 3291” matricával, melyen a nemzetközi bioveszély jele található. A gyűjtő edényzet kulccsal zárható, illetve a bedobó nyílás úgy van kialakítva, hogy abból illetéktelen személy semmit ne tudjon kiemelni. A gyűjtő edényzet környezete kamerával megfigyelt terület. A gyűjtő edényzethez a kulcsok borítékban a portákon találhatóak.
A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény azon intézményi és gazdálkodó szervezetek számára, amelyek hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó hulladékot termelnek, és azokat elkülönítetten gyűjtik kötelezően előírja, hogy a MOHU Zrt. által üzemeltetett partnerportálon regisztráljanak, valamint 2023. július 1-től a keletkezett hulladékok elszállítását a partner portálon keresztül bonyolítsák.
A hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység hatáskörébe tartozó hulladék típusok az alábbiak:
- csomagolóanyagok (pl. papír, műanyag, fa, fém, üveg, veszélyes csomagolóanyagok),
- elektromos és elektronikus berendezések,
- elemek és akkumulátorok,
- gépjárművek és alkatrészeik,
- gumiabroncs,
- reklámhordozó és irodai papír,
- használt sütőolaj,
- biológiailag lebomló hulladék,
- fénycsöve
A felsorolt hulladék fajtákkal kapcsolatos ügyintézést a Debreceni Egyetem tekintetében több osztály vagy szervezeti egység végzi ezért indokolt, hogy a hulladékok elszállításával kapcsolatosan a Munkavédelmi Egészségvédelmi Környezetvédelmi osztályt felkeresni.